Záverečné práce - Knižnica SZU - BratislavaTyp: Kniha (Diplomová práca, diplomová práca)
Galgócová, Gertrúda

Prevencia drogových závislostí u detí na základnej škole. / Gertrúda Galgócová - Bratislava : FOaZOŠ, 2008. - (diplomová práca)
(slo)

Signatúra: 1462

Záverečné práce - Knižnica SZUTyp: Kniha (práca diplomová)
Porubčanová, Bc. Elena - BALÁŽ, Jozef

Možnosti a efektívnosť využitia moderných internetových technológií pri primárnej prevencii v závislosti na návykových látkach u adolescentov : The utilization of Internet-based technologies in the primary prevention of substance dependence - possibilities and effectiveness. / Porubčanová, Bc. Elena; BALÁŽ, Jozef. - Bratislava : 2014; 1457uBIOFYZINFABIOST, 2014. - 80 s.
(slo)

Anotácia:  Ciele práce: Hlavným cieľom mojej diplomovej práce bolo vyhodnotiť efektívnosť edukácie (nárast vedomostí) v oblasti prevencie drogových závislostí prostredníctvom Internetu s využitím multimediálnych technológii a vyhodnotiť medzi žiakmi preferenciu jednotlivých foriem výučby.Metódy: Skupinu adolescentov s počtom 105 tvorilo 50 chlapcov a 55 dievčat, ktorí boli z deviatich ročníkov základnej školy v Bratislave- Dlhé Diely a z malých obcí okresu Krupiny. Nárast vedomostí sa porovnával pomocou dotazníka pred a po sérii prednášok prezentovaných klasickou formou prednášky a pred a po sérii prednášok interaktívnou a neinteraktívnou formou prostredníctvom IKT. Následne sa skúmala preferencia medzi jednotlivými formami výučby.Pre štatistické hodnotenie výskumu sa použil softvér SPSS verzia 19.0. pre Windows. Štatistické metódy, pomocou ktorých sme vyhodnocovali dáta, bola deskriptívna štatistika, neparametrické testy pre nie normálne rozdelenie a chí -kvadrát testy v kontingenčných tabuľkách na hladine významnosti ? = 0,05.Výsledky: Na základe štatistického vyhodnotenia nárastu vedomostí medzi jednotlivými formami vzdelávania sme zistili, ţe nárast vedomostí interaktívnou formou výučby prostredníctvom IKT bol signifikantne vyšší v porovnaní s klasickou formou vzdelávania. Takisto neinteraktívnou formou výučby prostredníctvom IKT sa dosiahol signifikantne vyšší nárast vedomostí v porovnaní s klasickou formou vzdelávania. Pri porovnaní efektívnosti vzdelávania interaktívnou a neinteraktívnou formou prostredníctvom IKT nebol v náraste vedomostí rozdiel.Najlepšie zvýšenie vedomostí v rámci jednotlivých foriem vzdelávania bolo pri využívaní interaktívnej formy edukácie prostredníctvom IKT. Pri porovnávaní nárastu vedomostí medzi chlapcami a dievčatami ako aj medzi skupinami ţiakov z Bratislavy s malými obcami nebol rozdiel u ţiadnej z foriem výučby.Pri zisťovaní preferencie jednotlivých foriem výučby sme zistili nasledovné: žiaci výrazne preferovali videokonferenciu pred vzdelávaním formou knihy/časopisu. Uprednostnenie vzdelávania formou videokonferencie preferovalo opäť značne viac mládeže v porovnaní s klasickou formou prednášky. Jednoznačná bola aj preferencia synchrónnej formy pred asynchrónnou formou vzdelávania.Záver: Výsledky poukazujú na efektívnosť prenosu informácii využívaním moderných Internetových technológii. Prínos tejto formy vzdelávania môže významne obohatiť proces vzdelávania popri tradičnej forme vzdelávania audio a video prezentáciami. Výučba prostredníctvom Internetových technológii predstavuje možnosť zapojenia odborníkov z rôznych oblastí pôsobenia bez ohľadu na geografickú lokalitu, ktorí môžu prispieť cennými poznatkami a skúsenosťami. Praktické využitie IKT predstavuje spôsob zapojenia sa do procesu vzdelávania bez ohľadu na geografické obmedzenie a šetrením času a financií na cestovanie.
Kľúčové slová : prevencia drogových závislostí; IKT v procese vzdelávania; adolescenti
Signatúra: ZP7274


Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2022, CEIT